Pořízení prvního páru andulek

 

Má nejstarší dcerka Lucka se rozhodla, že si pořídí páreček andulek a pokusí se odchovat mladé. Objevili jsme chovatele nabízející chovné andulky pár km od nás.

Dne 14.4.jsme si pro ně jeli, na přepravu jsme použily přepravku vyrobenou v minulosti..

Chovatel nám umožnil volný výběr z jeho chovu, docela mě překvapilo že si neponechává chovné páry a neprodává jen odchovy, na dotaz odpověděl že jich má mnoho. Alespoň jsme měli dost široký výběr. Andulky byli všechny v dobré kondici, přestože je chovatel mladšího ročníku ví jak se o andulky starat.

Postavil jsem pro andulky bednovou klec o rozměrech 65 x 60 x 40 a hnízdní budku 18 x 18 x 25, budka je umístěná z venku.  Vletový otvor je o průměru 5 cm, pod ním je krátké bidélko zasahující i do budky. Na dno jsem udělal sádrový odlitek s prohlubní. Budka má otevírací stříšku, umožňující kontrolu samičky během hnízdění.

Brzy po přemístění andulek do nového domova, začala samička budku zkoumat. V současné době je v ní často, ale vajíčka ještě nesnáší. Sameček samičku páří, tak snůška vajec je snad jen otázkou času.

Lucka předkládá andulkám pestrou stravu, a to jak zelené krmení, naklíčené proso a jiné vhodné krmení. Dále mají trvalý přísun větviček na okus, a často i kousek ovoce nebo zeleniny.