Agapornis růžohrdlý
Agapornis roseicollis
Papoušík růžohrdlý

Agapornis růžohrdlý, divoká forma.

Agapornis růžohrdlý, fialová mutace s vybledlou maskou.

Agapornis růžohrdlý, lutino s oranžovou maskou.

Agapornis růžohrdlý, strakatá forma.

Agapornis růžohrdlý, isabelová mutace.

Agapornis růžohrdlý, žlutý s červenýma očima.


Výskyt
Jihozápadní Afrika.
Velikost
Přibližně 16 až 17 centimetrů.
Rozlišování pohlaví
Rozdíl v pohlaví není možné určit pouhým okem. Zkušený chovatel je schopen tento rozdíl určit podle vzdálenosti nohou: samečkové je mají blíž u sebe.
Povaha
Tito ptáci spolu vzájemně většinou dobře vycházejí. K potyčkám sice dochází, ale nejsou nijak nebezpečné. Jako společnost přicházejí v úvahu jiné obranyschopné druhy papoušků. Křehčí a menší druhy papoušků nepatří s těmito ptáky do jedné klece. Papoušík růžohrdlý se dá chovat i jednotlivě, pokud mu věnujeme dostatečnou pozornost. Bez problémů můžeme chovat pohromadě v jedné kleci v bytě dva jedince, bez ohledu na pohlaví. Nikdy však nedáváme nového jedince bez přípravy k jinému papoušíkovi růžohrdlému do klece. Ten je pak považován za vetřelce a podle toho s ním obyvatel klece také jedná.
Je lepší oba ptáky přemístit do nového zařízení nebo je nejdřív nechat delší dobu na sebe zvyknout tak, že klece umístíme blízko sebe.
Chovatelské zařízení
Tento pták je jedním z nejpopulárnějších druhů chovaných v zajetí. Můžeme ho chovat v kleci nebo v pokojové i ve venkovní voliéře. Příliš nezáleží na tom, jestli má klec či voliéra vyšší nebo spíš podlouhlejší tvar. Musí však být z pevného materiálu, aby odolala mocným zobákům. Osázení rostlinami je zbytečné, protože zvířata rostliny během chvilky zničí.
Klimatické podmínky
Papoušík rúžohrdlý je odolný pták, který při přezimování ve venkovní voliéře nepotřebuje žádné přitápění. Musí však mít k dispozici vnitřní úkryt před mrazem. Také mu poskytneme budku, protože zde rád přečkává studené noci.
Potrava
Těmto ptákům dáváme směs pro agapornise, kterou můžeme doplňovat trochou ovoce, bobulemi, zeleným krmením a sene-galským prosem v klasech. V hnízdním období si rád pochutná na malých dávkách výživné nebo vaječné směsi. Na jídelníčku nesmí chybět grit a písek na trávení.
Denní činnost
Tito statní a barevně bohatí ptáci s krátkým ocasem jsou neustále aktivní. Jsou opravdu temperamentní a energičtí a pohybují se ve všech patrech voliéry nebo klece.
Ptáci chovaní v kleci neustále vyhledávají nějakou činnost, rozhodně pokud je držíme jednotlivě. K tomu se v chovatelských potřebách dostanou různé hračky, které však musí být dostatečně pevné, aby je ptáci svými mocnými zobáky nerozklovali. Papoušík rúžohrdlý je poměrně hlučný a jeho křik je pronikavý. Rád se koupe. Ptáci chovaní uvnitř musí mít denně možnost se koupat nebo je musíme rosit jemným rozstřikovačem. Tito papoušci umějí dobře létat, ale také rádi šplhají.
Hnízdění
Odchov papoušíka růžohrdlého není obtížný. Není však snadné utvořit pár, protože obě pohlaví jsou od sebe nerozeznatelná. Ptáky tohoto druhu mladší jednoho roku raději nenecháváme zahnízdit. K odchovu jim připravíme budku o průměru asi 25 centimetrů. Na rozdíl od většiny jiných papoušků si tito ptáci splétají hnízdo, většinou z hrubších větviček, které rozklovají na kousíčky.
Snůška obsahuje 3 až 5 vajec, na kterých sedí samička asi po dobu 18 až 22 dnů. Asi měsíc až měsíc a půl po narození mláďata vylétají z budky. Velice mladí ptáci tohoto druhu se poznají podle částečně černě zbarveného zobáku.
Papoušík rúžohrdlý bez problémů vyvede více snůšek za rok.
Mutace
Známe různé mutace tohoto ptačího druhu, které se dokonce rozšířily natolik, že je obtížné narazit na čistou divokou formu. Jednou z nejnovějších a nejpůsobivějších barevných mutací jsou ptáci s oranžovou hlavičkou. Dále známe světle zelené, tmavě zelené, olivově zelené a (světle či tmavě) modrozelené mutace. Ty dále někdy mohou být ještě kombinované s vybledlou maskou, se skořicovým nebo isabelovým odstínem. A konečně byli vyšlechtěni také (světle) žlutí ptáci s tmavýma očima, mutace lutino (žlutá s červenýma očima) a strakaté mutace.
 

Mladí zástupci druhu agapornis růžohrdlý mají částečně černý zobáček.

Agapornis růžohrdlý, pastelová mutace.

Agapornis růžohrdlý, plavá mutace.