Agapornis škraboškový
Agapornis personata
Papoušík škraboškový


Výskyt

Agapornis škraboškový
Agapornis škraboškový, albín.
Agapornis škraboškový, fialová mutace.
Agapornis škraboškový, mutace s odlišně zbarvenou polovinou těla.


Tanzanie.
Velikost
Přibližně 15 až 16 centimetrů.
Rozlišování pohlaví
Neexistují žádné vnější znaky, které by pomohly určit pohlaví tohoto papouška. Zkušeny chovatel pozná podle vzdálenosti nohou, o jaké jde pohlaví - samičky mají nožičky více od sebe než samečkové. V mnoha případech je samička o něco větší než její protějšek.
Povaha
Papoušík škraboškový se k jedincům svého druhu chová velmi společensky a můžeme ho chovat v malé skupince. Také si můžeme pořídit pár, který umístíme do prostorné klece uvnitř v domě. Pokud si jednotlivé ptáky nepořídíme současně, musíme je bedlivě pozorovat, protože jedinec nepřijímá nového vetřelce ve svém teritoriu vždy s nadšením.
Chovatelské zařízení
Tyto ptáky můžeme umístit do pokojové i venkovní voliéry, v úvahu přichází také prostorná klec. I když tito ptáci umějí výborně létat, rádi také šplhají. Klec má být proto spíš vyšší než širší. Pletivo musí být opravdu pevné. Osázení voliéry rostlinami je zbytečné, protože ptáci veškerou zeleň brzy zničí.
Klimatické podmínky
Pokud mají tito papoušci chovaní venku k dispozici vnitřní úkryt před mrazem, nemusíme jim ve studených měsících obydlí přitápět.
Potrava
Tyto ptáky krmíme kvalitní směsí pro agapornise, kterou doplňujeme malými kousky ovoce a plevely. V hnízdním období rádi konzumují také výživnou a vaječnou směs. Vždy musí mít k dispozici grit a písek na trávení.
Denní činnost
Jde o velice činorodé, pohyblivé ptáky, kteří se zdržují ve všech patrech voliéry nebo klece. Papoušík škraboškový se rád koupe. Jeho křik může být velice hlasitý a pronikavý.
Hnízdění
Ptáky tohoto druhu raději nenecháváme hnízdit, pokud jsou mladší jednoho roku. Vhodná budka má rozměry 25 x 25 centimetrů a výšku asi 30 centimetrů. Papoušík si splétá hnízdo z různých hrubších materiálů. Snůška obsahuje asi 3 až 4 vejce, na kterých sedí asi po dobu 18 až 22 dnů samička. Asi po 45 dnech mláďata opouštějí budku. Několik týdnů po vylétnutí mláďat se k nim mohou rodiče začít chovat velice agresivně a je lepší včas mláďata odchytit. Je běžné, že chovný pár vyvede více snůšek za rok, ale lepší je nenechat ptáky vyčerpat a raději jim budky po druhé snůšce odstranit.
Mutace
Objevily se různé mutace tohoto druhu, které dnes patří ke standardu. Stejně jako u papoušíka růžohrdlého i u tohoto druhu existuje světle zelená, tmavě zelená a olivově zelená mutace, ale také nafialovělá, blankytně modrá a kobaltově modrá. Všechny tyto odstíny se také mohou vyskytovat na pastelovém podkladě. Konečně známe také mutaci lutino (žlutá s červenýma očima) a albino (bílá s červenýma očima).
 

Agapornis škraboškový, modrý.
Agapornis škraboškový, pastel.