Alexandr rudohlavý
Psittacula cyanocephala
Alexand rudohlavý

Alexandr rudohlavý, sameček.


Výskyt
Indie a Srí Lanka.
Velikost
Přibližně 35 až 36 centimetrů.
Rozlišování pohlaví
U dospělých ptáků je rozdíl v pohlaví jednoduchý. Hlava je u samečků tmavě rudá s černým obojkem, kdežto u samiček spíše modrošedá se žlutým obojkem. Kromě toho má dospělý sameček také červenou skvrnu na hřbetě.
Povaha
Mimo hnízdní dobu jsou tito ptáci vůči příslušníkům stejného druhu snášenliví a můžeme je chovat ve skupinkách. Během hnízdění je lepší chovat je v páru.
Chovatelské zařízení
Alexandra rudohlavého můžeme chovat ve venkovní voliéře, ale také v prostorné kleci nebo v pokojové voliéře.
Klimatické podmínky
Alexandr rudohlavý je poměrně odolný pták, ale musí mít k dispozici krytý přístřešek před mrazem, větrem a vlhkem. Někdy je nutné mu tento úkryt temperovat.
Potrava
Jako základ dáváme těmto ptákům směs pro střední papoušky. Tu můžeme doplňovat různými druhy zeleného krmení a ovoce (ne ve velkém množství), naklíčenými semeny a senegalským prosem v klasech. Také si občas rádi vezmou živočišné bílkoviny. Přirozeně musí mít vždy k dispozici směs gritu a písku na trávení.
Denní činnost
Tito papoušci obvykle přijímají potravu ze země. Rádi oklovávají čerstvé vrbové větvičky, ale nemají přehnané destruktivní tendence. Jsou hudebně nadaní a jejich hlasový projev (hlavně u samečka) může být velice melodický.

Alexandr rudohlavý, sameček.


Hnízdění
Pokud usilujeme o odchov těchto ptáků, umístíme chovný pár do samostatné voliéry nebo prostorné klece. V období hnízdění mohou alexandři rudohlaví (kteří spolu jinak žijí harmonicky) být vůči sobě velice agresivní, proto je velice pečlivě pozorujeme. Ptáci zahnízdí jak v uměle zhotovené budce, tak v dutém kmeni. Dno má mít průměr minimálně 25 centimetrů a výška hnízda má být 40 až 50 centimetrů. Vletový otvor má mít průměr 7 centimetrů. Hnízdo je nejlepší pověsit do krytého prostoru. Alexandr rudohlavý si nesplétá žádné hnízdo, na dno mu pouze můžeme dát kousky ztrouchnivělého dřeva nebo vlhkou rašelinu.
Alexandr rudohlavý snáší 4 až 5 bílých vajec. Samička na nich sedí sama a za 22 až 24 dnů se z nich vylíhnou mláďata. Ve věku asi 6 týdnů vylétají mláďata z hnízda. Tehdy je rodiče (hlavně sameček) ještě chvíli musí přikrmovat a vodit. Mláďata získají dospělý šat teprve ve věku jednoho a půl až dvou let a někdy i později. Do té doby se jejich zbarvení podobá šatu samiček.
Teprve ve třech letech jsou mláďata zcela dospělá a plně vybarvená. Předtím není rozumné je nechat hnízdit. Je velice důležité, abychom ptáky během hnízdění nechali co nejvíce v klidu. Pokud ptáci zažijí přílišný stres, mohou následně opustit vejce nebo mláďata.
Mutace
Byly vyšlechtěny různé barvy, například modrá a žlutá. Barevné mutace jsou však u tohoto druhu velmi řídké.