Ara ararauna
Ara ararauna
 

Ara ararauna.

Ara ararauna.

Ara ararauna.

Výskyt
Severní část Jižní a Střední Ameriky.
Velikost
Přibližně 85 centimetrů.
Rozlišování pohlaví
Někdy mají samečkové tohoto druhu silnější hlavu a zobák, ale rozdíly v zevnějšku mezi pohlavími nejsou vždy jednoznačné. Jistotu budeme mít až po endoskopickém vyšetření ary specializovaným veterinářem.
Povaha
Ara ararauna je velice společenský pták, který se dá velmi dobře ochočit, pokud je od mládí zvyklý na lidskou společnost. Obvykle se ara spřátelí se všemi členy rodiny. Koupi takového ptáka si musíme důkladně rozmyslet, protože ara vyžaduje stejnou pozornost jako pes, ale dožívá se daleko vyššího věku. Arům se musíme opravdu věnovat.
Pokud jsou zanedbávaní, začnou se u nich projevovat poruchy v chování, jako je škubání peří či přehnaný křik. Ary chováme ve voliéře pohromadě pouze s ptáky stejného druhu, nikdy ne s menšími ptáky. Ara se nehodí do osamocené voliéry.
Chovatelské zařízení
Vzhledem k velikosti tohoto ptáka pro něj klec nikdy nebude dost velká. Ara proto musí mít denně příležitost protáhnout si nohy a křídla mimo klec. Pokud pro něj vybereme pokojovou klec, musí být tak široká, aby si mohl protáhnout křídla, aniž by se dotýkal stěn. Také výška klece musí být přizpůsobena jeho velikosti a délce ocasu. Speciální klece pro papoušky a ary jsou přizpůsobené síle jejich zobáku. Jakmile si ara jednou zvykne na nový domov, může mít své místo i na holém kmeni nebo na stojanu. Obvykle nemá potřebu svoje sídlo opouštět. Pokud chceme pro ary zhotovit voliéru, vybereme si opravdu silné, galvanizované pletivo. Také dáváme pozor na dřevěné části, které by ptáci mohli zničit. Ve venkovním výletu musí mít pták možnost šplhat. K tomu se hodí pevně zakotvený kmen stromu s několika větvemi. Osázení rostlinami je zbytečné.
Klimatické podmínky
Ara ararauna může být za teplých měsíců umístěn venku, ale jakmile se teplota sníží, musíme mu krytý přístřešek temperovat.
Potrava
Jako základ dáváme arům speciální krmivo pro ary nebo papoušky, které se dá koupit v obchodech. Pokud je to nutné, přidáváme do krmiva směs minerálů a vitaminů. Pravidelně jim dáváme ovoce a bobule, ale nikdy avokádo. Toto ovoce je pro papoušky prudce jedovaté. Také je neustále zásobujeme různými směsmi na trávení, kde je obsažen písek na trávení, grit a dřevené uhlí. Aby ara mohl klovat, dáváme mu denně čerstvé vrbové větvičky nebo nestříkané čerstvé větve ovocných stromů. Vrbové větvičky se také dají koupit ve většině obchodů se zvířaty.
Denní činnost
Ara není tak dobrým imitátorem, jako je papoušek šedý. Přesto se však může naučit pěkně imitovat lidský hlas. Důležité je, aby byl již od mládí zvyklý na lidskou společnost. Ve skupince nebo v páru se arové imitovat hlasy nenaučí. Ačkoli jsou tito ptáci výbornými letci, často dávají přednost šplhání. Někteří arové jsou hluční, což může být nepříjemné pro okolní sousedy. Za letních měsíců má většina arů ráda denní sprchu z rozprašovače na pokojové rostliny. Voda v rozprašovači by měla být vlažná. Pokud aru chováme v bytě, musíme ho rosit denně.
Hnízdění
Hnízdění arů není jednoduché. Mnoho záleží na tom, zda si pár spolu rozumí, zda dostává správnou výživu, v jakém žije prostředí a zda má během hnízdění dostatečný klid.
Hnízdo musí být prostorné - povrch dna musí být asi 55 x 55 centimetrů při výšce nejméně 80 cm. Arové rádi hnízdí ve velkých přírodních budkách z dutých kmenů nebo v dřevěném soudku, který je i dekorativně zajímavý. Kvůli proměnám počasí můžeme hnízdo přemístit do krytého přístřešku. Na dno hnízda můžeme položit ztrouchnivělé kousky dřeva, které ptáci rozklovají a použijí jako materiál na stavbu. Za tímto účelem jsou také vhodné vrbové větvičky. Samička klade průměrně 2 až 4 vajíčka, která asi 24 až 28 dní zahřívá. Mláďata jsou krmena oběma rodiči a vylétají z hnízda asi ve stáří dvou a půl až tří měsíců.