Aymara pruhovaný
Bolborhynchus lineola

Aymara pruhovaný, divoká forma.

Aymara pruhovaný, tmavozelený.

Aymara pruhovaný, kobaltově modrý.

Aymara pruhovaný, krémový s červenýma očima.

Aymara pruhovaný, skořicový.

Mladý zelený aymara pruhovaný.


Výskyt
Střední a Jižní Amerika.
Velikost
Přibližně 16 až 17 centimetrů.
Rozlišování pohlaví
Samičky mají celkově světlejší zelený odstín a méně výraznou kresbu na křídlech. Jejich ocasní pera nejsou tolik černá jako u samečků.
Povaha
Aymara pruhovaný je společenský a sná-šenlivý pták, který nevyvolává problémy dokonce ani v přítomnosti menších exotických ptáků. Také mezi sebou jsou aymaro-vé v podstatě snášenliví, a pokud mají dostatek prostoru, nebývá problémem chovat více párů pohromadě.
Chovatelské zařízení
Tohoto ptáka můžeme chovat ve venkovní voliéře, ale i v pokojové voliéře nebo v prostorné kleci.
Klimatické podmínky
Aymara pruhovaný je otužilý pták, kterého můžeme chovat v zimě venku bez přitápění. Ptáci však musí mít možnost úkrytu před větrem, vlhkem a mrazem v krytém přístřešku.
Potrava
Jako základ dáváme těmto ptákům směs semen pro malé papoušky a doplňujeme ji malými kousky ovoce a občas také trochou vaječné směsi.
Denní činnost
Aymara pruhovaný je klidný pták, který se projevuje slabým štěbetáním. Velice rád šplhá. Na rozdíl od mnoha jiných papoušků nemají tito ptáci destruktivní tendence a také nejsou hluční. K člověku začnou mít rychle důvěru a dají se poměrně dobře ochočit.
Hnízdění
Aymaru pruhovaného můžeme nechat zahnízdit ve voliéře i v kleci. Ideální je pro ně budka s rozměrem dna 20 x 20 centimetrů a o výšce 30 cm. Vletový otvor má mít průměr 6,5 centimetru. Na dno budky navršíme trochu navlhčené rašeliny a dřevěné hobliny. Rodiče si hnízdo nesplétají, ale snášejí vajíčka na holé dno. Samička snáší 3 až 6 vajec, na kterých sedí po dobu 21 až 23 dnů. Sameček svou družku krmí, aby nemusela z vajec vstávat. Mláďata vylétají z budky asi ve věku čtyř týdnů a bývají ještě nějakou dobu provázena a dokrmována rodiči. Schopný chovný pár v dobré kondici, který dostává pestrou stravu, může po první snůšce začít s druhou.
Celkem častým problémem u aymary je velký časový rozdíl ve vývoji vajec. Stává se, že některá mláďata jsou již delší dobu v budce, zatímco poslední mládě ještě není vylíhnuté.
Mutace
Mezi barevné varianty známé u tohoto druhu patří modrá, zelenomodrá, lutino a šedá.
 

 

 

 

Aymara pruhovaný, šedý.

 

Aymara pruhovaný, lutino.