Lori červenolící
Lorius domicellus

Lori červenolící


Výskyt
Jižní Moluky, ostrovy Ambon a Ceram.
Velikost
Přibližně 30 centimetrů.
Rozlišování pohlaví
Obě pohlaví se nedají rozlišit pouhým okem. Jistotu nám může poskytnout pouze specializovaný veterinář, který provede endoskopické nebo chromozomální vyšetření.
Povaha
Vzhledem k agresivitě vůči jiným ptákům, která se u těchto ptáků může objevit, se doporučuje mít pouze jeden pár loriů na jedno zařízení.
Chovatelské zařízení
Lorie můžeme chovat ve venkovní i v pokojové voliéře. Kvůli jejich řídkému trusu není však jejich domov v bytě ideálním řešením. Protože tito ptáci rádi šplhají a jsou neustále aktivní, nesmí v jejich zařízení chybět kmen na šplhání s postranními větvemi. Tito papoušci rádi nocují v hnízdní budce.
Klimatické podmínky
Lori červenolící je poměrně odolný pták, a pokud se v zimě může před mrazem uchýlit do vnitřního úkrytu, nemusíme se o jeho pohodlí více starat.
Potrava
Loriové se ve volné přírodě živí především nektarem, ovocem, květy a pylem. Jejich trávicí systém je k tomu uzpůsoben. Někdy přijímá také malé množství semen (například proso, loupaný oves, pšenici a niger). Dříve chovatelé loriům připravovali směs z medu, cukru, vařené rýže, dětské krupičky, namočeného bílého pečiva a různých druhů měkkého ovoce a zeleniny.
V současné době se vyrábí speciální směsi pro lorie, ale bohužel ještě nejsou k dostání všude.
Denní činnost
Tito loriové jsou zvědaví a energičtí ptáci, kteří mají neustále co dělat. Relativně rychle začnou důvěřovat svému chovateli a rozhodně nemají plachou povahu. Mají silný a zvučný hlas, což asi nebude příliš vyhovovat okolním sousedům. Téměř se nezdržují na zemi, zato velice rádi šplhají. Také se rádi koupou, k čemuž jim musíme dávat příležitost. Loriové mají silný zobák a rádi okusují vrbové větvičky či větve ovocných stromů.
Hnízdění
Loriové dávají přednost přírodním hnízdům, například dutému kmeni. Velikost snůšky je jedno až tři vejce, na kterých sedí asi 25 dnů samička. Asi ve věku deseti týdnů mláďata vylétají z budky. Potom je ještě určitou dobu vodí a dokrmují rodiče. Když přijde čas jejich úplného osamostatnění, měli bychom je raději odchytit. Rodiče je totiž většinou už nestrpí ve své blízkosti. Pár loriů v dobré kondici vyvede více snůšek za sezónu.