Lori červený
Eos bornea


Výskyt
Různé ostrovy v Indonésii.
Velikost
Přibližně 29 až 30 centimetrů.
Rozlišování pohlaví
Rozdíl v pohlaví není patrný na zevnějšku těchto ptáků. Řešením je pouze endoskopické či chromozomální vyšetření, provedené specializovaným zvěrolékařem.
Povaha
Tyto ptáky nejraději chováme v páru, bez společnosti jiných ptáků.
Chovatelské zařízení
Tyto lorie můžeme umístit do prostorné venkovní voliéry s vnitřním úkrytem před větrem a mrazem. Také v pokojové voliéře se tito ptáci cítí dobře, ale vzhledem k jejich řídkému trusu se do pokoje příliš nehodí.
Kmen na šplhání a budka na nocování patří k základnímu vybavení jejich příbytku. Rostliny tito papoušci okamžitě zničí.
Klimatické podmínky
Pokud mají tito papoušci k dispozici vnitřní úkryt před mrazem, přečkají zde zimní měsíce bez problémů.
Potrava
Tento papoušek miluje nektar a pyl. V dobře zařízených chovatelských potřebách také můžeme koupit speciální krmivo pro lorie. Kromě toho mají také rádi měkké ovoce jako nektarinky a broskve, dále jablka. Občas si také pochutnají na sušeném i živém hmyzu. Někteří ptáci občas přijmou i trochu semen, například proso, loupaný oves a niger.
Denní činnost
Tito papoušci jsou k lidem přátelští a vstřícní. Rychle zkrotnou a začnou žrát potravu chovateli z ruky. Mají rádi koupání. Na těchto ptácích je atraktivní také jejich chování, protože se neustále zabývají nějakou činností. Rádi šplhají. Nevýhodou je jejich hlučnost, která může být velice nepříjemná pro sousedy. Loriové rádi klovají. K uspokojení této potřeby jim pravidelně dodáváme vrbové větvičky nebo větvičky z ovocných stromků.
Hnízdění
K zahnízdění dávají tito ptáci přednost stromové dutině. Vhodné hnízdo v kmeni by mělo mít vnitřní průměr asi 25 centimetrů a minimální výšku 50 centimetrů. Vletový otvor by měl mít průměr asi 7 centimetrů. Na dno budky položíme vrstvu navlhčené rašeliny jako vystýlku pod vejce. Velikost snůšky je dvě až tři vejce, na kterých sedí asi po 24 dnů samička. Mláďata zůstávají asi 60 až 70 dnů v hnízdě. Pak je rodiče ještě nějaký čas přikrmují a vodí. Jakmile se mláďata zcela osamostatní, měli bychom je odchytit. Rodiče je totiž většinou už nestrpí ve své blízkosti.
Zajímavosti
Jako všichni loriové je i lori červený speciálně vybavený na přijímání svého oblíbeného nektaru a pylu. Má totiž štětinatě zakončený, velice dlouhý a pohyblivý jazyk.