Papoušek červenokřídlý
Aprosmictus erythropterus
 

Papoušek čevenokřídlý, sameček.

Papoušek čevenokřídlý, samička.

Papoušek čevenokřídlý, sameček.


Výskyt
Austrálie.
Velikost
Přibližně 32 až 35 centimetrů.
Rozlišování pohlaví
Samečkové tohoto druhu se dají jasně poznat podle ostřejších barev a kresby. Především hlava má intenzivní zelenou barvu a křídla jsou více a sytěji červená než u samiček.
Povaha
Papoušci červenokřídlí nejsou právě nejspolečenštější ptáci. Nejlepší je chovat je v samostatných klecích vždy po páru. Především v hnízdním období jsou samečkové velice nesnášenliví až agresivní vůči jiným ptákům.
Chovatelské zařízení
Tento druh se nejlépe cítí v prostorném výletu, který nemusí být široký, ale především dlouhý. Tito ptáci velice rádi létají a musí k tomu dostat příležitost. Nemají přehnané destruktivní tendence a rostliny obvykle nechávají na pokoji.
Klimatické podmínky
Papoušek červenokřídlý je otužilý pták, který se výborně přizpůsobil životu v mírném klimatu.
Pokud má k dispozici vnitřní úkryt před mrazem, větrem a vlhkem, nemusíme ve studených měsících v zásadě očekávat žádné problémy. Temperování úkrytu většinou není nutné.
Potrava
Jako základ můžeme papouškovi dávat kvalitní semennou směs pro velké papoušky a doplňovat ji trochou ovoce, bobulemi a nějakým výživným krmením. Jako všichni zrnožraví musí mít tento papoušek vždy možnost zásobit se podle potřeby gritem a pískem na trávení.
Denní činnost
Tyto ptáky téměř nikdy nespatříme na dně voliéry. Rádi létají. Nemají destruktivní tendence.
Hnízdění
Pokud usilujeme o odchov těchto ptáků, je důležité pořídit si pár, který si spolu zaručeně rozumí. Papoušek červenokřídlý je při volbě svého partnera většinou velice vybíravý. Samečkové pohlavně dozrávají asi ve věku dvou a půl až třech let. Samičky mohou začít hnízdit o trochu dříve. K zahnízdění dávají tito papoušci přednost dutému kmeni. Jeho vnitřek musí mít průměr nejméně 20 centimetrů. Ptákům vyhovuje spíše hlubší budka - hloubka jednoho metru nebo i více je ideální. Vhodný průměr vletového otvoru je 10 centimetrů. Papoušci červenokřídlí si nesplétají hnízdo. Když na dno budky položíme trochu ztrouchnivělého dřeva, ptáci ho klováním zpracují a použijí jako vystýlku pod vejce. Průměrný počet vajec je 2 až 4 a sedí na nich pouze samička asi po dobu 18 dnů. Po vylíhnutí mláďata krmí opět pouze samička, až do jejich vylétnutí z hnízda, tedy do pěti až šesti týdnů. Potom jí pomáhá sameček. Měsíc po vylétnutí se mláďata umějí o sebe plně postarat. Zbarvení mladých ptáků se velmi podobá matčinu. Může trvat rok a půl i déle, než ptáci získají konečné zbarvení.
Zajímavosti
Tito ptáci se mohou za dobré péče dožít značného věku, stáří nad třicet let není výjimkou.