Papoušek bourkův
Neophema bourkii
Traváček Bourkův


Výskyt
Střední a jižní Austrálie.
Velikost
Přibližně 23 centimetrů.
Rozlišování pohlaví
Samička je obvykle menší než sameček a má o něco menší hlavičku. U divoké formy se samička také pozná podle toho, že jí chybí (nebo je méně výrazné) modré peří na čele.
Povaha
Traváček Bourkův je velice společenský a snášenlivý pták, který dokonce ani nemá problémy ve vztahu k malým a slabším ptákům (dokonce ani v hnízdním období). Tohoto papouška je nejlepší chovat v páru, protože chov více párů v jednom prostoru většinou nevede k dobrým chovným výsledkům.
Také je možné mít jen jeden exemplář, kterému se však musíme dostatečně věnovat.
Chovatelské zařízení
Traváček Bourkův se dobře cítí ve venkovní i v pokojové voliéře, ba dokonce i v prostorné kleci. Nejvhodnější pro něj je dlouhý výlet. Ptáci nemají destruktivní sklony, a proto můžeme voliéru klidně osázet rostlinami. Pokud chováme tohoto papouška v pokojové kleci, musíme mu často dávat příležitost, aby si mohl protáhnout křídla mimo tento prostor.
Klimatické podmínky
Traváček Bourkův je odolný pták, a pokud má k dispozici vnitřní úkryt proti mrazu, není zimní období pro něj nebezpečím. Přitápění obvykle není nutné.
Potrava
Jako základ můžeme tomuto papouškovi dávat speciální krmivo pro papoušky rodu Neophema. Kromě toho mají také rádi (hlavně v hnízdním období) vaječnou směs pro papoušky. Občas jim dáváme trochu zeleného krmení, například ptačinec žabinec. S množstvím to však nepřeháníme, protože příliš zelené potravy zcela jistě vyvolá u ptáků střevní potíže. Dále je neustále zásobíme dostatečným množstvím gritu a písku na trávení.
Denní činnost
Traváček Bourkův je velice pokojný pták, který - pokud si pořídíme mládě - rychle začne důvěřovat svému ošetřovateli. Pohybuje se ve všech patrech voliéry a často se zdržuje na jejím dně.
Na rozdíl od většiny jiných druhů papoušků je tento druh velmi tichý. Jeho hlas je melodický, jemný a velice příjemný. Tito ptáci také nemají potřebu ničit své okolí. Jsou aktivní i za soumraku a někdy i za jasných nocí. Občas je můžeme orosit vodou z rozprašovače, ale opravdové koupání tito papoušci nemají v lásce.
Hnízdění
Traváček Bourkův bývá dobrým pečovatelem, který se nerušené a zodpovědně zhostí svých rodičovských povinností. Ke hnízdění je vhodná budka s rozměrem asi 20 x 20 centimetrů o výšce 30-35 cm. Vhodný průměr vletového otvoru je 7 centimetrů. Traváček Bourkův si nesplétá hnízdo, ale snáší vejce na jemnou, částečně vlhkou vystýlku. K tomu můžeme do hnízda navršit trochu rašeliny, dřevěných hoblin a pilin. Velikost snůšky je 3 až 6 vajec, na kterých sedí samička po dobu 18 až 20 dnů. Asi ve věku čtyř týdnů vylétají mladí ptáci z budky, ale pak je asi ještě dva týdny krmí rodiče, hlavně sameček. Samička má už často na starost další snůšku. Tra-váček Bourkův je poměrně produktivní pták. Je-li v dooře kondici, je schopen úspěšně vyvést dvě až tři snůšky za sezónu. Páry si často velice rozumějí a neměli bychom je od sebe odlučovat. Často tvoří nerozlučnou dvojici na celý život.
Mutace
Byly standardizovány různé barevné mutace těchto ptáků. Jsou to například žlutá, plavá, isabela a pastelová. Jedna z nejnovějších mutací je růžová. Jde o velice atraktivní mutaci s růžovým zbarvením a modročernými letkami.
Zajímavosti
Pro svou příjemnou a společenskou povahu, dobrou péči o mláďata a odolnost jsou tito nenároční papoušci ideálními ptáky pro začínající milovníky zvířat.