Traváček tyrkysový
Neophema pulchella
 

Výskyt
Jihovýchodní Austrálie.
Velikost
Přibližně 21-23 centimetrů.
Rozlišování pohlaví
Rozdíl mezi oběma pohlavími se u tohoto druhu dá snadno určit. Samičce chybí červený proužek na lopatkách, má méně modré barvy na hlavičce a její zbarvení je celkově vybledlejší.
Povaha
Tito bohatě zbarvení papoušci jsou v průměru velice snášenliví ve vztahu k jiným ptákům a platí to i pro daleko menší ptáky, než jsou oni sami. Také však existují výjimky.
Nejlepší je chov v páru, protože soužití více párů traváčků tyrkysových na stejném prostoru často vede k nepříjemnostem. Také tohoto ptáka můžeme chovat jednotlivě, ale při nedostatku ptačích kamarádů potřebuje hodně pozornosti svého chovatele.
Chovatelské zařízení
Tyto papoušky můžeme mít ve venkovní voliéře (v menším výletu), v pokojové voliéře nebo prostorné kleci. Protože si občas rádi zalétají, musí být jejich zařízení delší než vyšší. Výlet můžeme osázet rostlinami, ale pro blahobyt ptáků to nezbytně nutné není.
Klimatické podmínky
Traváčci tyrkysoví jsou dobře přizpůsobeni evropskému klimatu. Můžeme je klidně chovat ve venkovní voliéře, ale jen pokud mají k dispozici vnitřní úkryt před mrazem a větrem. Vytápění většinou není nutné.
Potrava
Těmto ptákům dáváme speciální krmivo pro malé papoušky a občas je doplňujeme senegalským prosem v klasech, malým množstvím čerstvých plevelů a ovocem. Také je vhodná směs pro velké papoušky. V hnízdním období jim v omezeném množství můžeme dávat vaječnou směs pro papoušky a samozřejmě jim nesmí chybět dostatečná zásoba směsi gritu a písku na trávení.
Denní činnost
Tito ptáci bývají velice klidní a projevují se jemným, melodickým hlasem. Nemají tendenci oklovávat věci a ničit své okolí. Tra-váček tyrkysový se při ohleduplném zacházení dá výborně ochočit a bude nám důvěřovat.
Hnízdění
Ideální budka má rozměr dna asi 18 x 18 cm a výšku asi 30-35 cm. Tito papoušci si nesplétají hnízdo, ale rádi snášejí vajíčka na jemnou, navlhčenou vystýlku. Na dno budky můžeme proto navršit trochu rašeliny, hoblin a pilin.
Snůšku tvoří 4 až 5 bílých vajec, na kterých sedí asi 18 až 21 dnů samička. Mláďata jsou krmena semeny a vaječnou směsí. Přibližně po čtyřech týdnech vylétají z budky. Potom však musí být ještě nějaký čas voděna a přikrmována rodiči. Asi ve věku sedmi až deseti měsíců se dá určit jejich pohlaví, ale může trvat i rok a půl než mladí jedinci získají plné zbarvení. Rodičovský pár, který si spolu dobře rozumí, bychom neměli od sebe oddělovat. Takové páry tvoří často nerozlučnou dvojici po celý život a vyvedou více snůšek za rok.
Mutace
Mezi známé mutace tohoto druhu patří mimo jiné žlutá a světle zelený pastel. Kromě toho existují také mutace traváčků tyrkysových, kdy sameček má červené celé břicho a hruď a samičky mají červené kalhotky. Tento barevný ráz se také vyskytuje ve žluté.