Několik informací týkající se umělého odchovu

 

Umělý odchov
Pokud chceme mít krotké mládě, přistoupíme k umělému odchovu. Nebo v případě odmítnutí chovného páru starat se o své mladé, nebo pokud je zraňují. Začátečníci by si měli před umělým odchovem prostudovat vhodnou literaturu nebo to konzultovat se zkušeným chovatelem. Takto odchované mládě bude zcela krotké a nebude se bát člověka.

Prostředí
Při umělém odchovu je nutné navodit co nejpodobněji podmínky, které měli mláďata v budce. Je nutné umístit mláďata do nějaké nádoby či budky, kde je třeba udržovat teplotu kolem 30°C. Teplotu můžeme postupně snižovat, po dosažení věku mláděte asi 1 měsíce, je vhodné umístit budku s mládětem do vetší klece, kde může zkoumat okolí a zdokonalovat svůj letecký um.

Druh a množství výživy
Je vhodné podávat mláďatům předpřipravenou kašičku, běžně dostupnou ve Zverimexech, kašičky obsahují všechny živiny nutné pro zdravý růst a vývin mláďat. Postupně můžeme mláďata přivykat na jejich běžnou stravu. Ve stáří 6 až 8 týdnů může již papoušek dostávat pouze pevnou stravu.

Mládě má dostávat jen tolik stravy kolik je uvedeno na výrobku, v případě že tato informace chybí dává se obvykle 11% jeho hmotnosti. Jak mládě roste, množství potravy postupně zvyšujeme. V žádném případě nenutíme jíst mládě více potravy než chce, vždy počkáme až se mu vyprázdní vole. Ke krmení používají chovatelé obyčejnou kávovou lžičku, kterou vytvarujeme do tvaru žlábku ohnutím okrajů. Aby mládě nepolykalo příliš velké množství vzduchu, lžička by se měla vždy naplnit.

Hygiena
Při krmení je nutné dbát na čistotu. Veškeré pomůcky při krmení je nutné udržovat vždy bezvadně čisté, a po použití je ihned důkladně omyjeme. V případě potřeby mládě otřeme ubrouskem nebo čistým bavlněným hadříkem.