Odchov agapornisů

 

Příprava na odchov mláďat je počáteční a velmi důležitou částí chovné sezóny. Jestliže přípravu nějakým způsobem "ošidíte", můžete počítat s tím, že se toto zanedbání někde projeví ( neoplozená vejce, škubání mláďat aj.).

    Přestože jsou agapornisové velmi nenároční papoušci, je třeba dodržovat určité zásady, abyste byli na závěr roku s chovnou sezónou spokojeni. Velmi důležité je sestavení chovného páru. U agapornisů to není vždy snadnou záležitostí, protože většina druhů nemá výrazný pohlavní dimorfismus. Dalším problémem je určitá "vybíravost" agapornisů, kteří ne vždy přijmou toho partnera, kterého jsme jim přidělili. Agapornisové kteří si "nepadli do oka", jen těžko odchovají mláďata. Pak je dobré jednoho z ptáků vyměnit. Ve většině případů se podaří napodruhé pár složit.

    Další důležitou podmínkou úspěšného chovu je stáří ptáků. Nikdy nenechejte hnízdit ptáky mladší než jeden rok, protože jinak ohrožujete jejich zdraví. Pokud jste usoudili, že již přišla ta správná doba na zahájení chovné sezóny (chovatelé, kteří přemísťují papoušky do letních voliér, by ji neměli začínat před polovinou dubna), začněte ptákům podávat krmivo, které podporuje jejich hnízdní pudy. Je to především krmivo živočišného původu ( vaječná míchanice, tvaroh, mouční červi aj.), dále pak ovoce, zelenina, zelené krmení a naklíčená semena různých druhů rostlin (slunečnice, pšenice, semenec atd.), velmi vhodné jsou také různé druhy vitaminózních tyčinek. Ve stejné době, kdy ptákům předkládáte vaječnou míchanici apod., jim do voliéry nebo klece zavěsíte hnízdní budky. Jestliže máte v kleci nebo voliéře poze jeden pár, stačí mu zavěsit jednu budku (jsou velmi nenároční na výběr budky), ale jestliže agapornise chováte v kolonii, je naprostou nutností předložit jim dvojnásobný počet budek, než je párů, aby si mohli vybrat a nebojovali o některou z nich. Všechny budky musí být umístěné ve stejné výšce a měly by být stejného typu a velikosti. Velikost budek může být různá, ale nejčastěji se používají budky ležaté o rozměrech 20 cm (šířka) x 30 cm (délka) x 25 cm (výška) o velikosti vletového otvoru 5 cm.Používány jsou také budky stojaté o rozměrech 20 cm (šířka) x 20 cm (délka) x 30 cm (výška).

    Velmi oblíbené jsou tzv. budky kmenové, které jsou vytvořeny opracováním (vydlabáním kusu kmene. Protože si většina agapornisů staví v budkách hnízda, je třeba jim předložit hnízdní materiál. Nejlépe se osvědčila vrba jíva, bez černý nebo líska, jejichž větvičky umístíte do voliéry. Abyste větvičky nemuseli neustále měnit, je dobré jejich konce ponořit do nádoby s vodou díky níž vydrží čerstvé mnohem déle. Vhodná je pro tento účel pětilitrová láhev od okurek.