Rosela slámožlutá
Platycercus flaveolus
 

Rosela slámožlutá

Rosela slámožlutá

Výskyt
Jihovýchodní Austrálie, především vnitrozemí.
Velikost
Přibližně 31 až 34 centimetrů.
Rozlišování pohlaví
Samečkové jsou celkově mohutnější než jejich samicí protějšky.
Povaha
Tito ptáci se dají nejlépe chovat v páru. Soužití s jedinci svého druhu i s jinými velkými papoušky vyvolává u samečků často problémy.
Většina jedinců tohoto druhu však při dostatku prostoru soužití zvládá.
Chovatelské zařízení
Těmto ptákům dobře prospívá venkovní voliéra o délce nejméně dvou metrů a šířce nejméně 80 centimetrů.
Klimatické podmínky
Rosela slámožlutá je poměrně otužilý pták, který je na naše mírné podnebí dobře připravený. Za zimních měsíců však ptáci musí mít k dispozici vnitřní úkryt před mrazem.
Potrava
Jako základ jim dáváme kvalitní krmivo pro střední papoušky, které můžeme doplňovat malými dávkami ovoce, bobulí a plevelů. Tito ptáci musí mít vždy k dispozici grit a písek na trávení, aby se jím podle libosti mohli zásobit.
denní činnost
Rosely slámožluté jsou čilí a inteligentní ptáci, kteří rádi létají i šplhají. Často je lze spatřit na dně voliéry, kde si částečně hledají potravu. Za teplých letních dnů jim musíme několikrát denně poskytnout koupel v čerstvé vodě. Mají celkem příjemný hlasový projev.
Hnízdění
Pokud usilujeme o odchov rosely slámožluté, je nejlepší umístit jejich pár do samostatné voliéry. Budka musí mít průměr 25 centimetrů i více a výšku minimálně 45 cm. Velikost snůšky je 4 až 6 vajec, na kterých sedí samička asi po dobu tří týdnů. Samička v této době z vajec téměř nevstává. Když mláďata dosáhnou pátého týdne života, opustí hnízdo a asi po 16 měsících získají konečné zbarvení.